Wieliczka – królestwo soli

    Skoro ostatni post był o Krakowie, to oczywiście nie mogę zapomnieć o Wieliczce. Z Krakowa można tu tanio i wygodnie dojechać którymś z busów, których mnóstwo znaleźć można chociażby przed dworcem kolejowym. Podróż jest krótka i przyjemna, a wysiadamy w centrum urokliwej Wieliczki. Miejscowość sama w sobie nie stanowi jednak celu wyprawy, ponieważ najważniejszym jej punktem jest naturalnie Kopalnia Soli „Wieliczka”. Jest to zabytek, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Co roku przyjeżdża tu ponad milion osób, pragnących zobaczyć to niewątpliwie piękne miejsce. Mnie kopalnia zauroczyła wiele lat temu, ale cały czas coś się w niej zmienia, więc raz na jakiś czas robię „wizytację” 😉

Jednak moje zwiedzanie nie odbywa się znaną i popularną trasą turystyczną. Dla mnie znacznie bardziej ekscytujący jest szlak o wiele mówiącej nazwie „Tajemnice wielickiej kopalni”. Zwiedzanie rozpoczyna się zawsze od krótkiego szkolenia, dotyczącego zasad bezpieczeństwa oraz używania podziemnego sprzętu. Wszyscy, którzy wybierają się na tą trasę otrzymują górnicze lampy oraz kaski ochronne i pochłaniacze tlenku węgla. Samo przygotowanie jest więc bardzo emocjonujące – dodam, że na taska wyprawę niezbędne są nieprzemakalne i bardzo wygodne buty.

Wędrówka zaczyna się w Szybie Regis, który znajduje się w samym centrum kopalni. Cała trasa trwa cztery godziny i wiedzie przez szczególnie cenne wyrobiska. Nieraz trzeba się schylić, czy przecisnąć przez naprawdę wąskie szczeliny. W kopalni panuje niczym nie zakłócona cisza – to naprawdę niesamowite uczucie, gdy słychać tylko swój oddech. Podpowiem Wam jeszcze, że w przypadku tej trasy konieczna jest wcześniejsza rezerwacja, a przed wejściem na szlak trzeba podać swoje dane osobowe.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s